9 Kasım 2012 Cuma

Coco Chanel'ın 'Chanel 2.55' hikayesi


Chanel 2.55”

“Chanel 2.55”.
Coco Chanelin “Chanel 2.55” çantasının hikayesinini okuduğumda gerçekten çok etkilendim yıllardır hayranı olduğum markanın bu yollardan geçtiğini bu kadar araştırma yapmama rağmen daha önce hiç duymamıştım .

Lüksün ve devrimin sembolü olan Coco öyle bilindiği gibi rahat ve lüks yaşamdan gelmedi .Hatta yetimhanede sefalet içinde bir çocukluk geçirdi.Yetimhanede geçirdiği yıllardan etkilenerek yarattığı o muhteşem eserin hikayesi:
Yetimhanede sefalet içinde bir çocukluk geçirmiş olan Coco Chanel çantanın tüm özelliklerini küçükken kaldığı yetimhanedeki günlerinden esinlenerek yapmıştır.
Çantanın askısı zincirden yapılmıştır. Coco, yetimhanedeki görevlilerden esinlenmişti. Görevlilerin anahtarları bellerindeki zincirde asılı dururdu. Çantanın bordo astarı ise rengini, yetimhanede çocukların, yani kendisinin de giydiği üniformadan almıştı.
Coco, ‘Chanel 2.55’ adını verdiği bu çantayı 1955 yılının şubat ayında tanıttı. 2 rakamı yılın ikinci ayı şubatı temsil ediyordu, 55 de o yılı. Çanta büyük ses getirdi. Çünkü o güne kadar kadınlar çantalarını elde taşırlardı ve dünyada ilk kez askılı bir çanta yapılmıştı.Coco’ya göre kadınlar çantalarını omuzlarına asmalılar ki, elleri boş kalıp tiyatro fuayesinde program okuyabilsin, davetlerde şampanya kadehini ellerinde tutabilsin, diğer eliyle de sunulan kanepelerden alıp tadabilsin. Coco burada da devrimciliğini göstermişti!
Chanel 2.55’in kapağının altında gizli bir bölme de vardı. Söylenenlere göre, İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazi sevgilisi Hans Gunther von Dicklage’nin aşk mektuplarını gizlemekte zorluk çeken Coco, çantada böyle bir bölüm yapmıştı.
Çantanın kapitone derisine gelince, at binmeyi çok seven Coco, jokeylerin giydiği kareli ceketlerden esinlenmiş
Ünlü çantanın kilidine ise ‘Mademoiselle lock’ deniliyor. Coco Chanel hiç evlenmediği için. Kısaca çantanın değeri, fiyatının 4 bin 500 Euro ve üzerinde olmasında değil. Bu çantada bir hayat gizli. Gabrielle (Coco) Bonheur Chanel’in hayatı. 

Şimdi bu muhteşem eseri Karl Lagerfeld her yıl yeniden tasarlıyor ve bizde merak içinde bekliyoruz 
                                                                                   Sen Çok Yaşa COCO !


XOXO
Bitches-N

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder